Semínkovna

 

Iniciativa Semínkovna vznikla v ČR v roce 2015 na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. Vzorem jí byly francouzské Les Grainotheques a americké The Seedbans.

 

 

Semínkovny jsou místem, kde zahradníci mohou mezi sebou bezplatně sdílet osivo ze svých zahrádek. Osivo by mělo být výhradně v bio kvalitě, tedy nemořené a z chemicky neošetřovaných rostlin. Mělo by jít o výsledek domácího semenaření. Semínka jsou nabízena bezplatně v malých dávkách pouze pro osobní potřebu.

 

Semínkovny jsou svobodná iniciativa pro každého. Kdokoliv může semínkovnu založit a propagovat ve svém okolí.

 

Semínkoven existuje po celé České republice více než 200. Najdete je nejčastěji v knihovnách, ale také v kavárnách, komunitních zahradách a informačních centrech. Několik jich funguje rovněž ve školách, kde se o ně starají žáci, kteří zároveň sami semenaří.

 

 

 

Jak to funguje?

 

Semínkovna stojí na předpokladu, že si pěstitel "vypůjčí" semínka, vypěstuje nová a vrátí je zpět. Není nutné vracet semínka stejného druhu rostliny, naopak je pro semínkovnu přínosné, vrátíte-li semínka, která v semínkovně chybí. Pokud nebudete mít k dispozici žádná svoje semínka, nevadí, vždy záleží na semenařských možnostech i na klimatických a dalších podmínkách. Můžete to zkusit zase za rok :-)

 

Semínkovna Městské knihovny Nymburk vznikla na podzim roku 2018 a je jednou z mnoha poboček Iniciativy Semínkovna, kterou v České republice založila Klára Hrdá.

 

 

Jak vypadá naše Semínkovna umístěná v dospělém oddělení knihovny?

 

 

Zde si vyberete semínka, která byste rádi pěstovali a zapíšete se do knihy pěstitelů.

 

Ochotné knihovnice vám vždy poradí.

Svoje vypěstovaná semínka můžete přinést v sáčcích nebo i volně třeba v krabičce,

knihovnice-semínkařky je za vás rády nasáčkují a polepí.

 

 

Veškeré dotazy ohledně semínkovny vám zodpoví:

 

Martina Sacharova: sacharova@knihovnanymburk.cz                                  

(Ludmila Müllerová: mullerova@knihovnanymburk.cz)

 

Telefon do dospělého oddělení knihovny: 325 512 723

 

Podpořte i vy biodiverzitu nejen ve svých zahradách svobodným sdílením osiva!

 

 

Aktuální seznam semínek pro sezónu 2023

Afrikán/aksamitník, Agastache anýzová, Astra, Artyčok, Brutnák lékařský, Cínie- Ostálka, Cypřišek letní- Bytel metlovitý, Česnek sibiřský, Dřín velkoplodý, Dýně polévková H., Dýně mexická, Dýně Goliáš, Fazol obecný, Hlavatka obrovská, Chejr vonný/ Fiala zimní, Hledík, Hvozdík bradatý, Hvozdík vousatý, Kohoutek věncový, Kokarda, Koriandr, Kosatec žlutý a modrý, Krásenka zpeřená, Kukuřice okrasná barevná, Lebeda zahradní červená, Libeček, Lilík mochyňovitý, Mák východní, Mavuň červená, Meloun cukrový, Měsíček, Měsíčnice roční, Mydlice lékařská, Netýkavka Balzamína, Nocenka zahradní, Ostrožka stračka, Orlíček obecný, Ostropestřec mariánský, Paprika pálivá, Petržel hladkolistá, Povíjnice nachová, Rajče obecné- různé druhy, Rmen barvířský/ Marunek, Roketa divoká, Rudbékie- Třapatkovka, Růže slézová, Salát hlávkový, Sedmikráska růžová, Sléz maurský, Šalvěj lékařská, Topolovka černá, Třapatka nachová, Tykev muškátová, Tykev okrasná, Vistárie čínská

 

 

Akce proběhlé v rámci Semínkovny

 

 

                                                                                 

Zajímavé odkazy k prozkoumání:

 

Iniciativa Semínkovna
 

Společnost Gengel
 

Marek Kvapil
 

Jaroslav Svoboda
 

Manželé Suchánkovi
 

Spolek Permakultura (SC)

 

Knihovna Antonína Švehly

 

Přírodní zahrada Satureja